Жанна д’Арк шість легенд навколо великого імені

© Юлія Айгістова

Жанна д’Арк шість легенд навколо великого імені

January 6, 2012 // Про найцікавіше що відбувається в світі//
http://fermimarfigh.wordpress.com/2012/01/06/zhanna_d_ark_shist_legend_navkolo/

Вона відрізнялася міцним здоров’ям, яке дозволяло їй вести великотрудну життя воїна. Силу її особистого шарму випробував на собі кожен, хто зустрічався з нею, навіть її противники. Час не пощадив зображень Жанни. Але воно зберегло щось набагато цінніше, ніж німих портрети і статуї: безліч достовірних і виразних свідчень.

1431-й рік.

Місце дії – Франція, Руан. У вогні ненависті горить велика подвижниця землі французької Жанна д’Арк Домремі. Пік подій Столітньої війни припав на 1420-й рік, як раз на юність майбутньої мучениці, і ось вже п’ятсот з гаком років її вважають найяскравішим символом самовідданої хоробрості і справжньої християнської чесноти. Навряд чи знайдеться на світі освічена людина, яка ніколи не чув її імені і не знає її короткої, але славної біографії.

Нагородою ж за її подвиги стало звинувачення в чаклунстві і багаття. Однак, правда восторжествувала і велика Діва-войовниця була визнана святою.

Образ, знайомий по ілюстрації в шкільному підручнику: дівчина на коні, в латах, із прапором і мечем в’їжджає в місто обложене. Легендарна Жанна Д’Арк. Якою вона була насправді?

Як вона виглядала?

Ми не знаємо жодного справжнього зображення Жанни. Єдиний, відомий нині її прижиттєвий «портрет” – малюнок пером, який зробив секретар паризького парламенту на полях свого регістра 10 травня 1429, коли в Парижі дізналися про зняття англійської облоги з Орлеана. Цей малюнок не має нічого спільного з оригіналом. На ньому зображена жінка з довгими локонами і в сукні з сборчатой ​​спідницею; вона тримає прапор і озброєна мечем.

Меч і прапор у Жанни дійсно були. Але вона носила чоловічий костюм, а її волосся було коротко підстрижене.
Деякі непевні й узагальнені риси зовнішності Жанни можна встановити по тим «словесним портретів”, які залишили її сучасники. Люди, які бачили Жанну, говорили, що це була висока, чорнява і чорноока дівчина.

Вона відрізнялася міцним здоров’ям, яке дозволяло їй вести великотрудну життя воїна. Силу її особистого шарму випробував на собі кожен, хто зустрічався з нею, навіть її противники. Час не пощадив зображень Жанни. Але воно зберегло щось набагато цінніше, ніж німих портрети і статуї: безліч достовірних і виразних свідчень.

Офіційна легенда N1: Жанна – народна героїня

Жанна д’Арк, яка народилася в сім’ї сільського старости в селищі Домремі під час Столітньої війни, рано усвідомила своє покликання. Одного разу вона почула голоси святих Маргарити і Катерини, які повідомили дівчині, що саме їй належить врятувати Францію від англійського навали. Жанна покинула рідний дім, домоглася зустрічі з дофіном Карлом VII і стала на чолі французького війська.

Вона звільнила декілька міст, зокрема Орлеан, після чого почала іменуватися Орлеанської Дівою. Незабаром Карл VII був коронований в Реймсі, а Жанна здобула ще ряд важливих військових перемог. 23 травня 1430 під час вилазки поблизу міста Компьен загін Жанни був узятий в полон бургундцями, які передали її герцогу Люксембурзькому, а той, у свою чергу, англійцям. Ходили наполегливі чутки, що Жанну зрадили наближені Карла VII.

У січні 1431 в Руані почався процес над Жанною д’Арк. Інквізиція висунула 12 статей звинувачення. У цей час в Парижі королем французьким та англійським був проголошений Генріх VI. Суд над Жанною був покликаний довести, що Карла VII звела на трон єретичка і чаклунка.

Процес вів єпископ П’єр Кошон, який ще до початку суду піддав Жанну медичному огляду, щоб встановити, що дівчина не невинна, що вона вступила у зв’язок з дияволом.

Але огляд показав, що Жанна незаймана, і суд змушений відмовитися від цього звинувачення. Процес, повний каверзних питань і пасток, в які за задумом інквізиторів повинна була попастися Жанна, продовжувався декілька місяців.

Нарешті 29 травня 1431 судді винесли остаточне рішення про те, що підсудна передається в руки світської влади. Її засудили до спалення на вогнищі. Жанні у той час був всього лише 21 рік.

30 травня 1431 вирок привели у виконання. Дощечка на стовпі, до якого прив’язали дівчину, свідчила: «Жанна, яка називає себе Дівою, вероотступніца, відьма, окаянна богохульніца, кровопивця, служниця сатани, раскольніца і єретичка”. Страта проводилася при великому скупченні народу, ешафот оточили шеренги англійських солдатів.

Через 25 років після загибелі Жанна д’Арк була реабілітована і визнана національною героїнею, а в XX столітті католицька церква проголосила її святою. Проте чутки про те, що насправді Жанна д’Арк не вмерла на багатті, а врятувалася, почали ходити в народі відразу ж після страти.

Легенда N2: Жанна не горить у вогні

Український антрополог Сергій Горбенко зробив сенсаційну заяву: Жанна д’Арк не була спалена, а дожила до 57 років (повідомляє «Укрінформ”).

Вона не була пастушкою, як свідчить легенда, а походила з королівської династії Валуа.

Фахівець упевнений, що історичне ім’я Орлеанської Діви – Маргарита де Шампдівер. Досліджуючи останки в саркофазі храму Нотр-Дам де Клери Сан-Андре неподалік від міста Орлеана, Сергій Горбенко виявив, що жіночий череп, що зберігався разом з черепом короля, належав не королеві Шарлотті, яка померла в 38 років, а зовсім іншій жінці, якій було не менше 57 років.

Вчений прийшов до висновку, що перед ним – останки Жанни д’Арк, яка в дійсності була незаконнонародженою принцесою будинку Валуа. Її батько – король Карл VI, а мати – його остання коханка Одетта де Шампдівер. Виховувалася донька під наглядом батька-короля як воїн, тому вона могла носити лицарські обладунки. Тепер стає зрозумілим, як могла Жанна писати листи (цього не зробила б неписьменна селянка).

Король Карл VII зімітував смерть Орлеанської діви: замість неї спалили іншу жінку.
Чутки про те, що справжня Жанна д’Арк не згоріла у багатті інквізиції в Руані в 1431 році, завжди ходили у Франції.

У лічильної книзі міста Орлеана є записи, які свідчать, що через п’ять років після страти брат Жанни листувався зі своєю сестрою, їздив до неї «в Люксембург” і отримував гроші на поштові та дорожні витрати.

Є версія, що Жанна була в почесному полоні у своєї тітки герцогині Люксембурзькій. За іншою версією (так як Жанні, заточеною в Руанському замку, не заборонялося приймати відвідувачів), хтось із її друзів цілком міг підготувати втечу.

Уже в наші дні, в 1995 році, були виявлені залишки підземного ходу, кудись веде з того самого Руанського замку, в якому перебувала Жанна. Можливо, саме з нього було здійснено втечу. Можливо, навіть не втеча, а почесна капітуляція.

Легенда N3: двійники Жанни

Двійники у представників політичної еліти були завжди. Особливою розголосу це ніколи не віддавалося.

Але й не заперечувалося, як само собою зрозуміле. І в наш час інститут двійників себе не вичерпав. Якщо в 1431 році в Руані була спалена якась інша жінка, то хто вона?

Двійник-доброволець, який знав, що за службовим обов’язком може і померти під чужим ім’ям? Або ніяк не пов’язана з Жанною нещасна жінка, яку принесли в жертву, щоб врятувати оригінал? Про це говорять багато фактів.

Дивно, що при суворій дисципліні і скрупульозності інквізиторів немає запису про витрати конкретно на страту Жанни д’Арк. У той час як записи про грошові суми на дрова і інший «антураж” для інших страт наявні. Схоже, дійсно було зроблено все, щоб ніхто не міг розгледіти, кого саме ведуть на поміст.

Його оточили англійські солдати, до того ж засудженої закрили обличчя.

Правда, під час процесу Жанну навряд чи міг бачити хтось, крім інквізиторів, так що обережність була зайвою. Але вона була. Коли вже все відбулося, натовпі було запропоновано переконатися в тому, що єретичка спалена: кат розгріб ще гарячі головешки. Бажаючі дійсно могли бачити обвуглився труп. Але чий він, сказати було рішуче неможливо.

Легенда N4: діва виходить заміж

За однією з легенд, яка, зокрема, викладається в книзі Черняка «Судова петля”, Жанна д’Арк не тільки уникла загибелі, але і розсудливою, вийшла заміж за якогось Робера д’Армуаза і народила двох синів.

Нащадки цього д’Армуаза досі вважають себе родичами Жанни і стверджують, що їх високоповажний предок ні за що б не одружився на жінці, яка не надала б йому справжніх документів, що засвідчують своє походження.

Люди, які знали справжню Жанну, зокрема, її брати із села Домремі і воювали разом з нею солдати, були твердо переконані, що це вона і є. Відомо, що ця таємнича дама жила в Арлон, де вела бурхливе світське життя, потім – в Кельні, а пізніше через політичні інтриги знову повернулася в Арлон. 1439 року чудом воскресла Жанна з’явилася в Орлеані.

Судячи із записів тієї ж рахункової книги, жителі звільненого нею міста взяли Жанну д’Армуаз більш ніж радо. Її не тільки дізналися – в її честь знатні городяни дали урочистий обід, а в подарунок піднесли 210 ліврів: «за добру службу, надану нею вказаному місту під час облоги”.

Легенда N5 (скандальна версія): Жанна була на третину чоловіком

Про це повідомляє журналіст Микола Ніколаєв. Скандальний діагноз поставив російський вчений Ефроімсон.

Лише через п’ять століть після подій, що відбулися вітчизняному ескулапи стали відомі причини, за якими Жанну д’Арк … звинуватили у зв’язках з дияволом.

Розкрити загадку смерті Жанни вдалося, вивчивши біографічні дані і матеріали слідства періоду перебування Орлеанської Діви в англійському полоні. Звівши воєдино безліч ознак і симптомів, вчений дійшов висновку, що знаменита селянка страждала рідкісним гінекологічним відхиленням.

За даними Республіканського центру репродукції людини, в середньому лише п’ятеро зі ста тисяч жінок страждають синдромом Морріса. Таким чином, французькому королю Карлу VII крупно повезло. Виявися Жанна д’Арк абсолютно здоровою, монарх залишився б без корони, а Франція без незалежності.

Легенда N6: Жанну погубила одяг

Рішуче ніхто, крім руанских суддів та їх паризьких однодумців, не вважав Жанну вероотступніцей і єретичкою через те, що вона носила чоловічий костюм. Адже в цьому костюмі її бачили десятки тисяч людей. У ньому вона не тільки воювала, а й відвідувала церкви, молилася, сповідалася, приймала причастя, отримувала пастирські благословення.

Вона спілкувалася з безліччю священиків, але жодного разу не чула від них докору з приводу неналежного сукні.

Більше того. Чоловічий костюм був на Жанні і тоді, коли вона стояла перед комісією в Пуатьє, яка спеціально з’ясовувала питання щодо відповідності слів і вчинків дівчата нормам християнської моралі. Професора богослов’я і знавці канонічного права, що входили в цю комісію, не знайшли в поведінці випробуваної нічого поганого.

Стало бути, і їх не збентежило настільки, здавалося б, явне порушення канонічного заборони.
На думку найбільшого французького теолога того часу Жана Жерсона, ця заборона представляв собою не загальнообов’язкову правову норму, але етичне правило, головною метою якого було припинення розпусти і розпусти. Жанна ж наділу чоловічий костюм з богоугодної метою.

До речі, адвокати папського трибуналу Теодор де Лелііс і Паоло Понтано, ознайомившись під час підготовки реабілітації Жанни з матеріалами обвинувального процесу, прийшли до висновку, що, одягнувши чоловічий костюм і відмовившись його зняти, Жанна зовсім не порушила канонічного заборони.

Навпаки, обидва юриста угледіли в цьому свідоцтво моральної чистоти дівчини, бо за допомогою чоловічого костюма вона захищала свою честь від посягань з боку солдатів і жандармів. Як бачимо, і теоретичне богослов’я, і ​​прикладна юриспруденція не вважали носіння неналежної своєї статі одягу безумовним проявом єресі.

У підсумку

Пристрасті, що киплять навколо життя і, головне, смерті національної французької героїні Жанни д’Арк, схожі лише з багатовіковим суперечкою, ким же був Вільям Шекспір ​​і чи був він взагалі. Історія її короткого життя і мученицької загибелі незмінно хвилює уми солідних істориків і людей мистецтва, але якою була реальне життя Жанни д’Арк, так нікому і не відомо.

 

Юлія Айгістова

Читати далі