Про автора

Сергей Александрович Горбенко
Сергій Олександрович Горбенко

Сергій Олександрович Горбенко 

(Біографічна довідка)

Народився 15 квітня  1965 р.  в с. Високому на Харківщині. В 1988 році закінчив медичний факультет Полтавського медичного стоматологічного інституту, відслужив строкову військову службу – 1988-1989 рр. Після повернення з армії пройшов інтернатуру з дитячої хірургії і травматології на базі Дитячої міської лікарні м. Полтави в 1989-1990.

1991-1998

1991-1998 р. – викладач Полтавського медичного стоматологічного інституту (згодом УМСА – Української медичної стоматологічної академії).

В 1992 році стажування з антропологічної пластичної реконструкції в Лабораторії антропологічної пластичної реконструкції інституту Етнографії та Антропології РАН (м. Москва)  ім.  М.М. Міклухо-Маклая   під керівництвом зав. лабораторії канд. мед. наук Г.В.Лебединської. В 1994 році – наукове відрядження в Геттинген – ознайомлення з роботою Інституту і Музею Антропології при Геттингеньскому Університеті ім. Георга-Аугуста.

1991 по 1997 рр. – заочне  навчання у Львівському Національному університеті ім. І.Франка, історичний факультет, спеціалізація: всесвітня історія.

 1994-1996 рр. Вступив до аспірантури УМСА. Перший фах: «нормальна фізіологія»  (14.03.03), другий фах «нормальна анатомія» (14.03.01).   

В 1996 році захистив дисертацію на ступінь канд. мед. наук за монографією «Ярослав Осмомисл – реконструкція антропологічна та історична» при Харківському державному медичному університеті. Отримав наукове звання канд. мед. наук. 

Після захисту дисертації перебував на посаді асистента каф. Оперативної хірургії та топографічної анатомії, при якій керівництвом УМСА планувалось відкрити Лабораторію пластичної антропологічної реконструкції до 1998 р.

Оскільки ця Лабораторія так і не була сертифікована, в 1998 році переїхав до Львову,  де було запропоновано відкрити Лабораторію пластичної реконструкції при Львівському музеї історії релігії.

Працював на посаді зав. Історико-антропологічним відділом музею.

1999-2000

З 1999 року за ініціативою  директора Львівського музею історії релігії В.В.Гаюка була спроба відкрити як філіал Музею Інститут і музей антропологічної реконструкції. С.О.Горбенко був призначений директором цього філіалу. Рішення це було узгоджено з керівництвом провідних Львівських музеїв та управлінням культури  державної обладміністрації   Львівської  області  – голова Р.М.Лубківський,  який мав сертифікувати цю установу як підпорядковану Міністерству культури України. 

З 2000 року після налагодження співпраці з культурними історичними та антропологічними установами Франції планувалось створити двосторонню співпрацю між Львівським інститутом антропології при ЛМІР та французькими науковими і культурними установами.

2000-2003 гг

2000-2003 рр. в науковому відряджені від Інституту і музею антропології при ЛМІР у Франції де виконувалась частина авторської програми „Галерея портретів  рицарів Середньовіччя”  – виконання на замовлення мерій міст Труа (Шампань-Арден) та Клері (Луаре ) реконструкцій обличчя історичних персон французького Середньовіччя  Св. Бернарда Клервоського та короля Франції Людовика XI. Ця робота (зокрема над відтворенням обличчя Людовика XI) триває і  нині,  вже в Україні.

Ні Лабораторія пластичної антропологічної реконструкції  в Полтаві, ні Інститут антропологічної реконструкції у Львові не були сертифіковані на державному рівні. Спроби С.О.Горбенка звернутися до вищих державних установ України в 2004-2006 рр.  з метою надання державного статусу Лабораторії антропологічної реконструкції  в Україні не дали результату.

З  2003 р.  по поточний час С.О.Горбенко продовжує опрацювання результатів історико-антропологічного дослідження в Клері-Сан-Андре в статусі приватної особи. За цей період за зліпками черепів з Клєрі  зроблено три пластичних реконструкції. За темою цього дослідження написано 7 статей, 4 монографії. З них опубліковано  6 статей: з них – три – у Франції, три – в Україні.

Проекти наукового напрямку  Лабораторії пластичної реконструкції в Україні,  що були запропоновані під час спроб одержати державну сертифікацію  Лабораторії або Інституту антропологічної реконструкції:

 1) «Стародавнє населення східної Європи» – за портретами реконструкції людей різних археологічних культур, що мешкали на території України в різні історичні епохи. (1994-1996);

 2) «Рюриковичі-Арпади-Пясти» – історико-антропологічні і краніологічні дослідження  представників цих династій ,  споріднених між собою, і  створення галереї портретів династій  володарів Русі Рюриковичів, володарів Угорщини Арпадів і володарів Польщі Пястів. (1997-1999);

3)«Рицарі середньовіччя» – портрети рицарів доби середньовіччя  за черепами, що збереглися випадково в колекціях музеїв, як, наприклад, череп Ф.Гербурта польського рицаря XVI ст.. з колекції Львівської художньої галереї.  (1999-2001). Останній проект був особливо перспективний, бо дозволяв залучати до формування експозиції данні мистецтва – портрети, скульптури, в тому числі і нащадків родів, а також дані геральдики,  генеалогії, особисті речі, зброю, та макети родових замків. Саме цей проект був запропонований автором у Франції керівництву «Центра вивчення середньовіччя» в місті Труа. Натомість французька сторона висунула зустрічну пропозицію – роботи над портретами історичних осіб, за черепами, що збереглися у Франції.

Реалізовані проекти: 

Працюючи за методикою М.М.Герасимова-Г.В.Лебединської  з 1992 по 2009 р. С.О.Горбенком створено  20 реконструкцій,  з них 15 пластичних. Зняті зліпки-копії з унікальних черепів історичних осіб: Св. Бернарда Клервоского, короля Людовика XI, Жана бастарда Орлеанського графа Дюнуа,  а також  інших відомих осіб. Виконані  складні реставрації 5 черепів (князя Ярослава Осмомисла, культури лійчастого посуду II тис. до н.е, «древній мешканець на території сучасного м. Полтави», череп Св. Бернарда, короля Людовика XI, череп Галицької князівни.

Опубліковано 35 наукових праць, в тому числі одна монографія.

 

 Доповіді на  наукових  конференціях:

  1. Тернопіль, 1996: І міжнародний конгрес з інтегративної антропології 25-29 вересня 1995 року.
  2. Вінниця,1997: Міжнародний симпозіум з інтегративної антропології 5-9 травня 1997 року.
  3. Галич, 1998: Міжнародна ювілейна наукова конференція, присвячена 1100-річчю м. Галича „Галич і Галицька земля в державотворчих процесах Украіни”, Івано-Франківськ-Галич 18-20 вересня 1998 року.
  4. Львів, 1998: „Międzynarodowa Naukowa Konferenja “ Ostatnie 10 lat badań sztuki nad zabytkami Ukrainy, Bialorusi I Litwy” – Lwów, 1998”.
  5. Труа, 2000. “5e Mois Médiéval – L’Hydraulique cistercienne, – Le vrai visage de  Bernard de Clairvaux”.
  6. Львів, 2003. „Історія релігій в Україні”: XIII Міжнародна наукова конференція (Львів, 20-22 травня 2003 року).

 

Проведені експозиції робіт – пластичних антропологічних реконструкцій:

В 1998 році під час Галицької Міжнародної конференції присвяченої 1100 річчю м. Галич для гостей конференції експонувались  роботи С.О.Горбенко – антропологічні реконструкції в тому числі і портрет галицького князя Ярослава Осмомисла (+1187).

В 2000 році проведено ще дві експозиції робіт С.О.Горбенко  в лютому 2000 р. у Львові і в  травні-червні в м.Труа (Шампань-Арденн, Франція).