Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1480-1490)

Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1480-1490)

 

(До  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

1481 рік – Відновлення інквізиції в Іспанії.

11 грудня 1481 р. – смерть Шарля графа дю Мена (племінника Рене Анжуйського) його землі – Прованс, включаються королем Людовіком ХІ до королівського домену Франції.

Січень 1482 рік – голод і епідемія чуми у Франції.

27 березня 1482 р. – смерть Марії Бургундської, її спадщина переходить до її сина Філіпа Вродливого і чоловіка Максиміліана Габсбурга.

25 серпня 1482 р. – смерть Маргарити Анжуйської. За підписаною із королем Луї ХІ угодою її спадщина герцогство Анжуйське переходить до короля.

21 вересня 1482 року – Луї ХІ викликає до себе свого сина і спадкоємця дофіна Шарля і надає йому «інструкції по керуванню державою».

23 грудня 1482 року – договір в Аррасі між Луї ХІ і Максиміліаном Габсбургом. Розділення Бургундської спадщини: герцогство Бургундське включається в королівський домен Франції, Фландрія залишається за домом Габсбургів.

1482 рік — Леонардо да Вінчі запрошений до двору герцога Лодовіко Сфорца (Моро) в Мілані. Розпочата робота Леонардо над скульптурою – памятником Франческо Сфорца вверхи на коні.

1483-1498 рр. – Томазо Торквемада (ісп. Tommáso de Torquemada) (1420—16 вересня 1498) – Великий Інквізитор в Іспанському королівстві.

9 квітня 1483 року – смерть короля Англії Едуарда IV Йорка.

Квітень-травень 1483 року – державний переворот в Англії. Ричард  герцог Глостер – молодший брата Едуарда IV,  арештовує синів і спадкоємців свого брата і ув’язнює їх в Тауері. В країні арештовуються родичі королеви Єлизавети – Вудвілі і Ріверси і їх васали.  Всіх їх звинувачують в державній зраді.

4 травня 1483 року – представники всіх станів Англії (не парламент) просять Ричарда Глостера прийняти корону, він погоджується.

Червень 1483 року – страти прибічників Вудвілей в Англії.  

6 липня 1483 року  Ричард Глостер коронується короною Англії, як король Ричард ІІІ Йорк. Одночасно при невідомих обставинах в Тауері вмирають обидва хлопчики принци – сини короля Едуарда IV . Смерть дітей, в причетності до якої запідозрили нового короля сильно підірвала його популярність в народі і  політичні позиції Річарда ІІІ одразу ж стали ненадійними в Англії і за її межами.

1483 р. — розпочата робота  Леонардо да Вінчі над «Мадонною в гроті».

1483-1485 рр. – правління в Англії короля Ричарда ІІІ Йорка.

30 серпня 1483 рік – Вмирає Людовік ХІ. Престол Франції успадковує його син – Шарль VIII Валуа.  Регентами при ньому з огляду на його юність стають його старша сестра Анна де Боже і її чоловік П’єр де Боже, які і очолюють королівську раду.

Осінь 1483 року – проти короля Ричарда ІІІ утворюється міжнародна змова. З англійського боку в ній приймає участь герцог Бекінгем, прибічники Вудвілей і Ланкастерів. З французького боку змову підтримує Анна Боже (донька Луї ХІ) її чоловік П’єр де  Бурбон і за їх посередництвом герцог бретонський. Французька партія надає притулок і допомогу Генрі Тюдору, графу Річмонду – сину Едмунда Тюдора (сина французької принцеси Катерини Валуа – доньки Шарля  VI), Генрі Тюдор в свою чергу одружується з донькою короля Англії Едуарда IV – Єлизаветою. Оскільки матір’ю графа Річмонда була Маргарита Бофор – донька Сомерсета – вождя партії Ланкастерів, була надія що до повстання крім Вудвілей примкнуть раніше репресовані родини прибічників Ланкастерів.

18 жовтня 1483 року – почалося повстання герцога Бекінгема. Генрі Тюдор намагався також висадитися в Англії і об’єднатися з військом Бекінгема, але берегова охорона не дала йому наблизитися до берега. Повстання було швидко придушено королем Ричардом ІІІ, Бекінгема було схоплено і страчено 2 листопаду 1483 року в Солсбері.

1483-1520 рр. – Рафаель Санті – видатний італійський художник доби Відродження.  

17 листопаду 1484 року – французька королівська рада прийняла рішення підтримати Генрі Тюдора в його претензії на англійський трон і взяти на себе фінансування його утримання у Франції і виділити кошти для допомоги з набором для нього військ.

Шарль VIII Валуа – син і спадкоємець престолу Франції по Луї ХІ.

1483-1498 рр. – Правління у Франції Шарля VIII Валуа.

Мартин Лютер. Портрет роботи Лукаса Кранаха Старшого 1526 р.

1483-1546 рр. – Мартін Лютер – реформатор Церкви, засновник протестантського руху.

25 серпня 1485 рік – Битва під Босвортом. Перемога Генрі VII Тюдора над Ричардом III.

1485-1523 р. – Ульріх фон Гуттен – німецький мислитель.  

Портрет короля Генрі VII Тюдора (англ.  King Henry VII; Welsh:  Harri Tudur)

1505 р. Національна портретна галерея Лондон. Підпис на портреті:

Henry VII : Rex Angliae et Franciae et Dominus Hiberniae

Генрі VII “З ласки Божої, король Англії й Франції та лорд Ірландії” 

1485-1509 – Правління в Англії Генрі VII  Тюдора.

1485-1603 – Династія Тюдорів в Англії.

1488 рр. – португальським мореплавцем Бартоломеу Діашем ді Новаїш (порт. Bartolomeu Dias de Novaes) було відкрито мис Доброї Надії і доведено, що Африканський континент можна обігнути с півдня – відкрито прохід із Атлантичного океану в Індійський.

1488 р. – смерть Франсуа ІІ герцога Бретонського. Престол Бретані переходить до його єдиної доньки і спадкоємиці – Анни.

10 лютого 1489 рік – Анна Бретонська коронується в Ренні як суверенна володарка герцогства Бретанського.

1489-1491 рр. – боротьба за руку Анни Бретонської між сином Луї ХІ – Шарлем VIII і Максиміліаном Габсбургом.

1490 р. – Король Франції Шарль VIII оголошує вердикт проти пророкуючих, чарівників і некромантів. Їх майно підлягає  конфіскації.

Читати далі