Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1310-1320)

Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1310-1320)

 

(До  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

1313-1375 рр. – Джованні Боккаччо – видатний італійський письменник і поет епохи Відродження, друг Франческо Петрарки, один із перших мислителів, що високо оцінив талант і заслугу Данте Аліг’єрі і добавив до назви його твору слово «Божественна». Найбільш відомі праці, що прославили Боккачо: «Декамерон», «Генеалогія поганських богів» в 15 книгах, трактати «Про гори, ліси, джерела, озера, річки, болота і моря», 9 книг «Про нещастя знаменитих людей», Книга «Про знаменитих жінок» (106 біографій), «Малий трактат на хвалу Данте».

1314 рік – смерть короля Франції Філіпа IV Валуа (Вродливого). Престол Франції посідає його старший син Луї X  Капетинг (Сварливий) (1289 – 1316 ) .

1314 рік –  англійський король  Едуард II  з великою армією розбитий Робертом Брюсом в Шотландії в битві  при Баннокберні.

1314-1316 рр. – Правління у Франції сина Філіпа Вродливого – Луї X Сварливого. Вступивши на престол він посилає вимогу англійському королю Едуарду ІІ знову принести йому особистий омаж на вірність за Аквітанію. Едуард II відмовляється, посилаючись на шотландські справи і замість себе присилає свого представника.

1315 р.  – прийняття королем Луї Х ордонансу про звільнення селян за викуп.

1315 р. – битва при Моргантені: швейцарське ополчення (піхотинці)   вщент розгромили війська Габсбургів біля гори Моргантен.

1316-1322 рр.Правління у Франції другого сина Філіпа Вродливого – Філіпа V Капетинга (Довгого), короля Франції і Наварри. Вступивши на престол він посилає вимогу англійському королю Едуарду ІІ знову принести йому особистий омаж на вірність за Аквітанію. Едуард II  знову відмовляється, посилаючись на шотландські справи і знову замість себе присилає свого представника тільки в 1319 р.

1316 рік – введення Філіпом V Капетингом в практику французької юриспруденції і політики старовинного «Салічного закону» (Салічна правда Хлодвіга – V—VI ст.), який забороняв жінці наслідування престолу. Закон був прийнятий  із бажання не допустити до влади єдину доньку і спадкоємицю його старшого брата Луї Х – Жанну ІІ королеву Наваррську (1312(1312-01-28)-1349 ) і дозволити самому Філіпу V дістати престол після смерті брата. Втім він сам не залишив по собі синів, як і його брат і наступник король Шарль VI  Вродливий. Вживання у Франції з тих пір Салічного закону подальше суттєво вплинуло на політику, суспільне життя і історію Франції.

1319 рік – агенти французького короля відбирають у англійських намісників графство Понтьє.

1319-1363 рр. – Магнус Еріксон – король Швеції, Норвегії і Фінляндії.

1320 рік – король Англії Едуард ІІ приїжджає до Франції і приносить французькому королеві  Філіпу V особистий омаж за Аквітанію, у відповідь він вимагає повернути англійцям Понтьє.  Французи повертають Понтьє після омажу.

1320-1333 – Володислав Локетек (пол. Władysław I Łokietek) – король Польщі

Читати далі