Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1390-1400)

Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1390-1400)

 

(До  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

5 серпня 1392 р. –  замах на короля Шарля VI під час подорожі через Манський ліс. Вороги короля починають розповсюджувати по королівству чутки про його божевілля. Факт замаху на короля від суспільства приховується.

Січень 1393 р. – «Арденський бал», або «Бал спалених» : ніби за трагічною випадковостю несподівано під час балу-маскараду загоряється одяг на кількох людях, за дією спектаклю вони були скуті між собою ланцюжками – п’ятеро чоловік згоряють живцем на очах короля, якій сам мало не згорів. Всі п’ятеро його найвідданіші вельможі.

1393 р.- турецький султан Баязид І Йилдирим захоплює столицю болгарського царства – Тирново.

11 жовтня  1394 р. – обрання  кардиналами союзниками короля Франції (кардинали Франції, Іспанії, Сицилії, Шотландії і о. Кіпр) нового антипапи – Бенедикта XIII (Педро де Луна, іспанця із Арагона) 

4 березня 1394 р. —13 листопада 1460 р. –  Енріке  Мореплавець (порт. Dom Henrique el Navegado) – португальський принц (інфант) син третій син короля Жуана I та Філіппи Ланкастерській, засновник першої навігаційної школи і системної картографії, ініціатор каравеллобудування в Португалії (створення перших судів придатних для великих і тривалих морських і океанічних подорожей ), організатор багатьох португальських морських експедицій на південь вздовж західноафриканського узбережжя.

1394 р. – турецьке військо вторгнулося в Валахії і вигнавши її господаря Мірчу І Старого (союзника Угорщини) на свого ставленика воєводу Влада з родини Басарабів відомого як господаря Влада І Узурпатора (Vlad I Uzurpatorul). 

1395 р. – Баязид І захоплює м. Нікопол, разом із царем Болгар, в 1396 році турки займають останні вільні території болгарського царства  – Видин і Добруджу. Болгарія майже на 500 років – стає володінням османської імперії.

1396 р. – розгром під Нікополем турками (султаном Баязидом І Йилдиримом) війська хрестоносців під проводом короля Угорщини Сигізмунда та молодого герцога Бургундії Жана Безстрашного. Герцог Бургундії і разом з ним багато рицарів французьких і бургундських (до 10 000) потрапляє в полон до султана. Турки залишають в живих тільки тих, хто здатен заплатити викуп, решту страчують.

1396 р.королі  Ричард ІІ і Шарль VI вирішують домовитися між собою про мир між королівствами, і взаємодопомогу один одному проти свавілля баронів. Союз планується скріпити шлюбом доньки короля  Франції Ізабелли і короля Англії Ричарда ІІ. З огляду на молодий вік нареченої проект шлюбу скріпляють офіційними заручинами.

1397 р. – Кальмарська унія Данії, Швеції і Норвегії.

Червень 1398 р.Собор Сорбонни прийняв рішення про ліквідацію папського розколу (247 голосів проти  20) –  було вирішено вжити проти  папи Бенедикта XIII міру сустракції. За меншістю стояв герцог Орлеанський. За більшістю  – герцог Бургундський.

1399 р. – Державний переворот в Англії. Владу захоплює двоюрідний брат короля Ричарда ІІ – Генрі Болингброк (Bolingbroke), син Джона Гонта, герцога Ланкастера, другого сина короля Едуарда ІІІ. Всі колишні прибічники короля переходять на сторону Болингброка. Полоненого короля відправляють в Тауер.

29 вересня 1399 р.В Тауэрі Ричард ІІ підписав зречення від  престола на користь  Генрі  Болингброка .

30 вересня 1399 р. – Генрі Болингброк стає королем  Англії Генрі ІV.

Рогір ван дер Вейден

1399/1400 — 18 червня 1464 р. – Рогір ван дер Вейден (нід. Rogier van der Weyden) видатний фламандський художник, відомий портретист, що працював при дворі Великого герцога Бургундського.

Бл. 1400 р.король Франції Шарль VI дізнається про зраду власної дружини Ізабелли Баварської і свого молодшого брата герцога Луї Орлеанського. Він дізнається що його брат – учасник змови проти нього з метою усунути його від влади і самому посісти престол. Він відсилає королеву від себе і відсторонює брата від керування державою. У відповідь клан арманьяків-орлеанців поширює в країні слухи про божевілля короля.

14 лютого  1400 р. – в Англії повстали Голланди – родичі і фаворити Ричарда ІІ. Ії підтримав клан Персі. Тим часом в Тауері вмирає  колишній король Ричард ІІ.

Читати далі