Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1360-1370)

Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1360-1370)

 

(До  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

1362 р. – Битва на Синіх Водах (Синьоводська битва) — битва, що відбулася на річці Сині Води між литовсько-руським військом Великого князя Литовського Ольгерда Гедиміновича та ордами монголо-татарських правителів на Поділлі, поблизу фортеці Торговиці. Великий князь Ольгерд вщент розгромлює об’єднане татарське військо і звільняє із під влади татар землі пвіденно-західної Русі – Поділля і Київщину, які з того часу під відродженою назвою Русь входять до Великого князівства Литовського. Київ знову стає важливим центром християнства у Східній Європі, зміцнюється і росте авторитет Литовської держави.

1363 р. – Філіп Сміливий одержує від свого батька короля Франції Іоанна ІІ Доброго герцогство Бургундію в лен і стає першим герцогом Бургундії з династії Валуа (1363-1404).

8 квітня 1364 р. вмирає у Лондоні полонений французький король Іоанн ІІ  Добрий (Валуа).

19 травня 1364 р. – коронація у Франції Шарля V (Валуа) – старшого сина Іоанна Доброго.

1364 р. – турки-османи захоплюють Філіппополь (Пловдив).

1364-1380 рр. – правління у Франції  Шарля V  Мудрого (Валуа).

1366 р.зростання впливу в королівстві Англія вчення і авторитету оксфордського професора Джона Уікліфа (1320-1384), якого  таємно підтримував королівський двір (Уікліфу сприяли  Джон Гонт, герцог Ланкастерський, маршал Англії лорд Персі, дружина Едуарда Чорного Принца, принцеса Уельська). Вчення Уікліфа було реакцією на дії французьких (Авіньйонських) пап – що зайняли відверто пристрасну (профранцузьку) позицію в англо-французькім конфлікті  і відображала погляди влади Англії і лондонців на відмову в покорі і фінансовій допомозі французьким папам, гроші яких використовував проти Англії французький король. Але стратегічно вчення Уікліфа містило в собі основи протестантизму і передувало вченню Гуса і Лютера.

1367-1370 рр. – Війна Ганзи із Данією. Штральзундський мир.

Читати далі