Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1470-1480)

Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1470-1480)

 

(До  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

1471 рік – Людовик XI  розпочинає кампанію по захопленню і приєднанню до королівського домену міст по Соммі, які знаходяться під юрисдикцією і у володінні герцога Бургундії згідно Арраського договору 1435 р. між Шарлем VII і Філіпом Добрим.

Битва під Барнетом. Англійська мініатюра XV століття

Квітень 1471 року – король Едуард IV Йорк висаджується в Англії із військом зібраним за допомогою Бургундії. В битві при Барнеті (Battle of Barnet) 14 квітня він розбиває військо графа Уоріка, сам Уорік гине.

Битва при Тьюксбери

5 травня 1471 року – битва при Тьюксбері (англ. Battle of Tewkesbery). Перемога військ Едуарда IV Йорк над військом королеви Маргарити Анжуйської і короля Генрі VI Ланкастера. В битві гине син і спадкоємець трону короля   Генрі VI Ланкастера – принц Едуард. Маргариту Анжуйську ув’язнено, в Лондоні ув’язнено і короля Генрі VI Ланкастера.

Король Генрі VI Ланкастер (Валуа – по материнській лінії, онук французького короля Шарля VI Валуа)

21 травня 1471 року – король Генрі VI Ланкастер (6 грудня 1421 – 21 травня 1471) вмирає у в’язниці. Його хоронять без почестей. Королем Англії оголошується  Едуард IV Йорк.

Фрагмент картини Мелоццо да Форлі “Папа Римський Сікст IV-ий приназначає Платіна бібліотекарем”, 1477, Пінакотека Ватикану

9 серпня 1471 року –  Римським папою стає Сікст IV (лат. Sixtus PP. IV, Франческо делла Ровере, італ. Francesco della Rovere) (21 липня 1414   — †12 серпня 1484).

Альбрехт Дюрер. Автопортрет. 1500р.

1471-1528 рр. – Альбрехт Дюрер – видатний німецький художник.

8 березня 1472 року – за проханням французького короля, папа Сікст ІV надає Луї ХІ титул – «першого монаха Клєрі» (premiers chanoines de Cléry») в базиліці Нотр–Дам де Клєрі. Луї ХІ  викупає права на базиліку Нотр-Дам де Клєрі в сина і спадкоємця Бастарда Орлеанського – Франсуа графа Дюнуа і Лонгвійля.

24 травня 1472 року – несподівана смерть у Бордо молодшого брата короля Луї ХІ – Шарля, герцога Аквітанського. Його урядовці звинувачують в отруєнні герцога короля Луї ХІ. Проте герцогство конфіскується королем і приєднується до королівського домену.

Карл Сміливий із орденом Золотого Руна, Рогір ван дер Вейден, 1460 рік.

22 липня 1472 року – Карл Сміливий знімає свою облогу з Бове.

Філіпп де Коммін. Арраський портрет

7-8 серпня 1472 року – Філіп де Комінн (фр.Philippe de Commines) відкрито переходить на бік Луї ХІ, бургундському герцогу стає зрозуміло що цей його радник весь цей час шпигував при його дворі на користь короля Луї ХІ.

1472-1473 рр. – епідемія чуми у Франції.

1472 рік — Леонардо да Вінчі стає членом Флорентійської Гільдії художників.

1472-1553 рр. – Лукас Кранах Старший (нім. Lucas Cranach der Ältere) – видатний німецький художник графік і портретист.

1473відновлення привілеїв Ганзи в Англії.

6 березня 1473 року – смерть (вбивство) графа Жана д’Арманьяка (в наслідок «різні в Лектурі», вчиненої військами Луї ХІ.)

18 липня 1473 року – Арешт за наказом Луї ХІ Жана ІІ герцога Алансонського. Засудження його на ув’язнення за звинуваченням в «державній зраді». Ув’язнення в клітку його сина і спадкоємця Рене.

29 вересня 1473 року – зустріч в Треве Великого герцога Бургундського Карла Сміливого  і імператора Священної Римської імперії Фрідріха ІІІ. Переговори про надання Фрідріхом ІІІ герцогству Бургундському статусу королівства. Фрідріх погоджується, але вимагає у відповідь  від герцога Бургундії руку його єдиної доньки і спадкоємиці Марії для свого сина. Карл Сміливий відмовляє і 25 листопаду імператор покидає Треве.

Портрет Миколая Коперника, поч. XVI ст.

19 лютого 1473- 24 травня 1543. –  Миколай Коперник (польск. Mikołaj Kopernik, нем. Nikolaus Kopernikus, лат. Nicolaus Copernicus) – видатний польський вчений – астроном, математик, механік, економіст, правник, лікар, автор фундаментальної геліоцентричної теорії побудови Сонячної системи, занотованим ним в праці «De revolutionibus orbium coelestium». («Про обертання небесних сфер») Це відкриття стало революційним і вирішальним в напрямку розвитку астрономії і фізики. Приймав активну участь в боротьбі із Тевтонським орденом: успішно керував захистом своєї дієцезії, згодом приймав участь в переговорах із орденом.

Січень 1474 року – Асамблея бургундського рицарства в Діжоні. Приймається рішення про відкриту війну проти Франції і Луї ХІ.

25 липня 1474 року – договір в Лондоні між Карлом Сміливим і Едуардом IV проти Луї ХІ, домовленість про спільну війну проти Франції і короля Луї ХІ і взаємодопомогу під час війни.

26 жовтня 1474 року – альянс між Луї ХІ і швейцарськими кантонами проти  Карла Сміливого.

Кінець 1474 року – договір між Луї ХІ і імператором в Андернахі (Andernach).

1475 рік – Людовік ХІ призначає Жана Фуке – королівським художником.

4 січня 1475 року – договір про мир і взаємодопомогу між Францією і швейцарськими кантонами.

10 березня 1475 року – французька королівська армія знову захоплює Перпіньян (фр. Perpignan) – столицю колишнього графства Руссільйон.

Травень 1475 року – кампанія військ  Луї ХІ в Пікардії, а потім в Нормандії, підкорення королівській адміністрації магістратів міст і комендантів фортець і замків.

13 червня 1475 року – Карл Сміливий починає облогу Нойса. (нім. Neuss), але взяти місто так і не може. Після цієї невдачі Карл Сміливий приймає пропозицію імператора Фрідріха ІІІ про шлюб своєї єдиної доньки і спадкоємиці Бургундії Марії з сином імператора Максиміліаном.

29 серпня 1475 – зустріч в Пікіньї (фр. Picquigny) Луї ХІ і Едуарда IV. Людовик ХІ пропонує мир і грошову компенсацію англійському королю за повернення англійського війська в Англії, він також пропонує регулярно виплачувати королю Едуарду IV велику пенсію із французької казни. Англійський король приймає цю пропозицію і укладає мир із Луї ХІ, і пропонує своєму зятеві герцогу Бургундії приєднатися до цього миру. Англо-бургундський альянс зруйновано. Герцог Бургундії залишається в своїй боротьбі с Людовіком ХІ на самоті. Крім  цього Людовік ХІ викупає із полону у Едуарда ІV свою двоюрідну сестру Маргариту Анжуйську, в обмін на згоду з її боку передати йому в володіння герцогство Анжуйське після смерті герцога Рене Анжуйського.

13 вересня 1475 року – договір в Сольоврі (фр. – Soleuvre, (luxembourgeois: Zolwer) між Луї ХІ і Карлом Сміливим.

19 грудня 1475 року – страта за наказом Луї ХІ в Парижі на Гревській площі конетабля Франції Луї де Люксембурга, графа де Сен-Поля, одруженого на Марії Савойській – сестрі королеви Шарлоти Савойської.

1475 рік – османи встановлюють контроль над Кримом.  Кримський хан Менгли́ I Гера́й (Гіре́й) з династії Гірєєв визнає себе васалом турецького султана в 1478 р.

Мікеланджело Буонарроті

6 березня 1475 – 18 лютого 1564  – Мікеланджело Буонарроті – видатний італійський скульптор, художник, архітектор, інженер і поет. Автор чисельних скульптурних робіт в тому числі : «П’єта» «Давид», «Мойсей» та б.і.  і чисельних фресок в Сікстинській капелі.

1476-1479 рр. – «Кастильска війна» об’єднаного королівства Кастилії і Арагону проти Франції і Португалії за спадщину. Перемога іспанців після битви під Торо в 1476 р. над французами.  Укладення миру в Алькаковасі в 1479 р.

 1476 р.поразки військ  Великого герцога Бургундії  Карла Сміливого в боях під Грандсоном (Grandson) – 2 березня і Моратеном (Morat) – 20 червня від ополчення швейцарського Союзу.

22 жовтня 1476 року – війська Карла Сміливого підходять до Нансі (фр. Nancy).

1477 рік – Уільям Кекстон (William Caxton) (1422-1491) почав друкувати в Англії книги на англійській мові. Він видав “Кентерберійські оповідання ” Чосера, переклади класиків і інш. книги.

27 травня 1477 року – смерть королівського шамбелана Тангі дю Шателя, віконта де Бельє, якого за наказом короля Луї ХІ, ховають в базиліці Нотр-Дам де Клєрі. 

4 серпня  1477 рік – обезголовлювання в Парижі Жака д’Арманяка, герцога Немурського (1437-1477 рр.). Його старший син згодом вмирає в фортеці Перпіньяна, його молодший син (4 років) арештований ще в 1476 році буде перебувати у в’язниці до самої смерті короля Луї ХІ в 1483 р. Таким чином знищена потуга цього роду і сама колись впливова у Франції родина Арманьяків.

Січень 1477 рік поразка військ Карла Сміливого під Нансі від швейцарськіх військ, Великий герцог Бургундській гине (5 січня) при загадкових обставинах. Його тіло знаходять через кілька днів після битви.

Перша половина 1477 року – спроба Луї ХІ анексувати спадщину Великого герцога Бургундії і приєднати  герцогство Бургундське і Фландрію до королівства Франція

1478 рік – художник Жан Бурдішон розписує королівську каплицю в замку Плессі-ле-Тур.

1478 рік Леонардо да Вінчі відкриває власну майстерню.

1478-1535 рр. – Томас Мор – видатний англійський мислитель і ідеолог.

26 квітня 1478 року – замах на Медічі у Флоренції.

4 травня 1477 року – захоплення французькими військами Арраса.

18 (20 – за Ж. Фавьє) серпня 1477 року – одруження Марії Бургундської – єдиної доньки і спадкоємиці Карла Сміливого із Максиміліаном Габсбургом. Початок боротьби Габсбургів проти Луї ХІ і Франції за спадщину Марії Бургундської. Війська Максиміліана входять у Фландрію і очищують її від французів. Кампанія військ Максиміліана у Фландрії і Артуа.

22 червня 1478 року – народження Філіпа Вродливого, сина Марії Бургундської і Максиміліана Габсбурга, внука Карла Сміливого, спадкоємця володінь дому Бургундії і дому Габсбургів.

1479 рік – об’єднання Арагона і Кастилії в одне Іспанське королівство під спільним управлінням Ізабелли Кастильської і Фернандо Арагонського.  

1479 рік –герцог Лодовіко Моро повертає собі владу в Мілані.

7 серпня 1479 рікМаксиміліан І Австрійський, чоловік Марії Бургундської захищаючи її права на спадщину її батька, наносить поразку військам Людовика ХІ в битві під Гвінегатом. 

Жовтень 1479 р. – утворення Луї ХІ  королівської служби – пошти.

10 липня 1480 р. – смерть герцога Рене Анжуйського, короля Сицилійського – «доброго короля Рене». Його спадщина герцогство Анжуйське, графство Прованс – переходять до спадкоємців – доньки Маргарити і племінника графа Шарля ІІ дю Мена.

Грудень  1480 р.на прохання римського папи Луї ХІ звільнює кардинала Балю.

Герцог Лодовіко Сфорца. Вівтар Сфорца, 1494. Брера, Мілан

1480-1499 рр. – правління в Мілані герцога Лодовіко Сфорца (Моро) (іт. – Ludovico Sforza Lodovico il Moro). Видатний італійський політик і державець своєї епохи, Сфорца був разом із тим освіченою і культурною людиною, любителем мистецтв і меценатом. Завдяки його патронату в Мілані  розвився і окріп талант Леонардо да Вінчі. Навіть втрачаючи владу і  статки герцог в останньому заповіті потурбувався про добробут да Вінчі і залишив тому кошти, які дали можливість великому художнику продовжити свою працю.

Читати далі