Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1330-1340)

Коротка хронологія історичних подій в Західній і Центральній Європі в XIV-XV ст. (1330-1340)

 

(До  історії Столітньої війни і офіційної біографії Орлеанської Діви – Жанни д’Арк  і біографії короля Франції Людовика XI)

Березень  1331 р. – Едуард ІІІ приносить Філіпу VI малий омаж за Аквітанію, але не як король Англії, а як приватна особа – герцог Аквітанський, і без принизливої процедури вставання на коліно. Це влаштовує англійців, але зачіпає амбіції французів.

1332 р. Едуард ІІІ вирішує не допустити процедури коронації Девіда Брюса короною Шотландії і англійські війська починають справжнє полювання за Брюсом в Шотландії.

1331-1355 рр. – Стефан Душан, король Сербії. Зміцнив сербську державу і зробив її найпотужнішою на Балканах. Ввів патріархат у Сербії. У 1349 році видав, так званий, «Законник Стефана Душана» — збірку законів Сербії.

1333 р. – Девід Брюс біжить до Франції, де знаходить захист і підтримку при дворі Валуа. Англо-французькі відносини починають загострюватися.

1334-1335 рр. папа Бенедикт XII (третій папа періоду Авіньйонського полону) виступає ініціатором примирення в англо-шотландському конфлікті. В 1335 році  – папі вдається укласти коротке перемир’я між Едуардом ІІІ і Девідом Брюсом. Щоб притушити подальше розгортання конфлікту між королем Англії і королем Франції папа Бенедикт XII виступає з пропозицією об’єднати зусилля обох сюзеренів для нового Хрестового походу «проти невірних» в Святу землю. Англійському королю пропонується прийняти участь в цьому поході разом із французьким королем.

Вересень 1336 р.Ноттінгемський  парламент викриває факти підбурювання Шотландії до війни з Англією, порушення прав англійських підданих в Аквітанії з боку французьких таємних емісарів.Парламент голосує за надання підтримки і субсидій англійському королю для ведення війни з Францією.

1337 р.Едуард ІІІ офіційно висуває вимогу до Філіпа VI повернути йому французьке королівство як законному спадкоємцю Капетингів, до Філіпа VI він звертається як до «Філіпа Валуа, що називає себе королем Франції». Цим вчинком він водночас скасовує і принесений омаж і  оголошує війну Франції.

1337-1453 рр.Столітня війна між Англією і Францією (Друга, за визначенням французького історика Шарля Пті-Дютайї ).

1338 р.зібрання курфюрстів в Рензі ухвалює постанову, що обрання німецького короля не потребує більше папського затвердження.

1333 (1337) – 1405 рр.Роки життя і творчості  видатного французького письменника і історика Жана Фруассара (фр. Jean Froissart), автора знаменитих «Хронік» — важливого джерела з історії першого початкового етапу Столітньої війни.

Морський бій при Слейсі. Мініатюра із Хронік Жанна Фруассара. Брюгге. Фландрія. XV cт. BNF № 2643

24 червня 1340 р.Морський бій при Слейсі (Еклюзе): англійський флот знищує французький королівський флот.

Читати далі